Honki Kite

Küberit

Animacja 3D montażu
profili firmy Küberit.

Digitalizacja materiałów informacyjnych i instrukcji montażowych to zadanie, które mamy przyjemność realizować dla firmy Küberit od 2017 roku.

Animacja 3D

Wyzwanie

Firma Küberit Profile Systems GmbH & Co. KG to jeden z największych na świecie producentów profili aluminiowych. Bycie liderem zobowiązuje do wyznaczania i kreowania standardów branży. Choć Küberit nie prowadzi sprzedaży produktów B2C, wspiera kanały sprzedaży prowadząc edukację wykonawców (montażystów) i klientów końcowych.

Cel

Uzupełnienie analogowych materiałów informacyjnych i szkoleniowych o nowoczesne, atrakcyjne dla odbiorców materiały cyfrowe.

Rozwiązanie

Po analizie potrzeb klienta, optymalnym rozwiązaniem okazały się animowane filmy instruktażowe 3D prezentujące zalety oraz sposób montażu produktów firmy Küberit.

Digitalizacja jako element transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa.

Każdy projekt, szczególnie ten związany z transformacją cyfrową, wymaga dokładnego zaplanowania i skrupulatnej realizacji. Zajmując się digitalizacją materiałów prezentacyjnych, szkoleniowych i sprzedażowych klienta jesteśmy częścią większego procesu zachodzącego w przedsiębiorstwie.
Choć nasze zadanie na pierwszy rzut oka dotyczy dość wąskiego zakresu, bardziej wizerunkowego niż biznesowego, to pozytywne efekty naszej pracy widoczne są w wielu miejscach.

Wizualizacje 3D i animacje 3D

Odwzorowanie przestrzeni lub przedmiotu w 3D to technika znana od lat. Etap, w którym przestrzeń jest przenoszona do świata cyfrowego, nazywa się modelowaniem. Następnie nakładane są na nią tekstury i przedmiot pracy jest renderowany w formie statycznej grafiki lub klatek animacji. Każdy z etapów prac wymaga nie tylko talentu plastycznego. Nad finalnym obrazem lub animacją pracuje cały zespół osób, które dbają o zgodność z rzeczywistością, a konkretnie fotorealistyczność, odpowiedni kontekst, zgodność merytoryczną pokazywanych scen i animacji, czytelność, odpowiednie tempo, udźwiękowienie i zgodność z celem określonym w briefie.

Nasza rola:

  • scenariusz
  • storyboard
  • projekt graficzny
  • modele 3D
  • wizualizacje 3D
  • animacja 3D
  • wsparcie marketingowe
Honki Kite
Animacja 3d przykłady

Zobacz animacje 3D na kanale YouTube Honki Digital Agency.

Atuty animacji 3D

Wybierając technologię 3D klient może korzystać z ogromnej palety korzyści z nią związanych. Nie da się ukryć, że to jedna z najdynamiczniej rozwijających się  dziedzin. Trzy kluczowe atuty wizualizacji i animacji 3D:
1. atrakcyjna wizualnie forma prezentacji produktu lub usługi,
2. swoboda modyfikacji i rozwoju,
3. swoboda dopasowania formatu do kanału dystrybucji, inaczej miejsc publikacji.

Świat zmienia się z dnia na dzień i powinniśmy być na to przygotowani. To, co dziś  jest stosowane wyłącznie w budownictwie przemysłowym, wchodzi do budownictwa jednorodzinnego. Posiadając materiały w formie cyfrowej można szybko zareagować na taką zmianę i pokazać ten sam produkt w dowolnym kontekście. Pamiętajmy, że Küberit to firma o zasięgu globalnym, która musi reagować na oczekiwania rynków krajowych, a te bywają bardzo specyficzne.

Atrakcyjna wizualnie animacja 3D

Zastosowanie fotorealistycznych wizualizacji 3D jest niewątpliwie synonimem nowoczesności i wpływa pozytywnie na wizerunek firm, nadając im charakter innowacyjnych. Nie inaczej jest w przypadku firmy Küberit . Pierwsze wrażenie robi się  tylko raz, dlatego warto poświęcić czas i budżet na dobry design i czytelny dynamiczny przekaz. Animacje 3D inspirują widzów, działają na wyobraźnię klienta, dodają nowoczesności i dynamiki produktom Küberit. Powodują, że kontrahenci chcą je stosować a klienci szukać w sieciach sprzedaży. Animacje są znakomitym materiałem do wykorzystania w inbound marketingu i content marketingu.

Modyfikacja animacji 3D

Możliwość modyfikacji grafiki 3D i animacji 3D to ogromny atut tej technologii. Zastosowanie modeli 3D pozwala na swobodne nimi zarządzanie, zmianę elementów składowych lub wymianę całych. W zależności od bieżących potrzeb umieszczać można produkty w dowolnym kontekście, kadrze, zbliżeniu i zatrzymać się na istotnych detalach. Modele 3D można dowolnie modyfikować, multiplikować, zmieniać ich formaty, kolory i zastosowania. Można nadawać im nowy kontekst i w ten sposób prezentować produkt na nowych rynkach. W zależności od mody możemy wymienić kontekst na zgodny z aktualnym trendem lub stylem.

Zastosowanie animacji 3D

Kilkadziesiąt przygotowanych dla Küberit animacji 3D dostępnych jest w portalach społecznościowych (YouTube, LinkedIn, Facebook, Vimeo), na których klient lub my w jego imieniu publikujemy animacje. Filmy instruktażowe pełnią ważną rolą podczas targów, sympozjów i szkoleń. Wyświetlane na ekranach lub telebimach reklamują produkt lub rozwiązanie, tworząc jednocześnie efektowną, dynamiczną i interaktywną przestrzeń. Znakomicie prezentują się w kontekście fizycznego produktu jako nowoczesna instrukcja montażu.

Animacja 3D, przygotowanie krok po kroku

Prace nad animacjami 3D rozpoczęliśmy od ustalenia z klientem celu ich powstania, miejsc, w których będą stosowane oraz pól eksploatacji, tj. miejsc, w których animacja jako narzędzie wparcia sprzedaży będzie prezentowana. Korzystając z doświadczenia w zarządzaniu projektami wyznaczyliśmy ramy czasowe projektu a klient wskazał najważniejsze produkty pod kątem biznesowym, które powinniśmy w pierwszej kolejności zaprezentować. Stworzyliśmy model animacji idealnej, która stała się dla nas niejako wzorem na przyszłość. Zaprojektowaliśmy jej wygląd i optymalny czas trwania. Mając tak opisany projekt przeszliśmy do realizacji animacji zgodnie z poniższym schematem:
- opis produktu, kontekstu, zastosowania oraz celu,
- przygotowanie scenariusza animacji,
- przygotowanie interfejsu graficznego animacji,
- opracowanie storyboardu uwzględniającego wcześniejsze ustalenia,
- wizualizacje 3D kluczowych scen animacji,
- przygotowanie animatiku, czyli animacji niskiej jakości,
- renderowanie w docelowej jakości,
- postprodukcja.

Zarządzanie jakością wykonania animacji 3D

Jak wygląda proces przygotowania animacji 3D już wiecie, nie znamy jednak dwóch agencji czy domów produkcyjnych, które realizują  projekt filmu lub animacji w taki sam sposób. Różnice związane są z wieloma aspektami, szczególnie tymi organizacyjnymi. W naszej pracy wykorzystujemy metody zwinne na każdym etapie prac, ponieważ gwarantują nam wysoką  satysfakcję  klientów. Proces przygotowania animacji realizujemy przy pomocy uznanych na świecie narzędzi do zarządzania projektami. Kilka faktów dotyczących zarządzania projektem i jakością wizualizacji i animacji 3D dla Küberit, na które chcemy zwrócić Waszą uwagę:
- ten sam Project Manager od początku współpracy z Küberit tj. 2017 roku,
- Project Manager mówiący w języku klienta, w tym przypadku języku niemieckim,
- wsparcie w zakresie produkcji, dystrybucji i promocji animacji,
- dbałość o spójność stylistyczną animacji,
- dbałość o User Experience,
- to samo narzędzie do zarządzania projektami od początku współpracy,
- wypracowany proces akceptacji prac i sposób zgłaszania uwag,
- profesjonalna archiwizacja źródeł projektów,
- regularny backup źródeł projektu,
- lista kontrolna projektu gwarantująca wysoką jakość realizacji,
- to samo oprogramowanie do animacji tj. Cinema 4D i Adobe After Effects wzbogacane o nowości zwiększające fotorealistyczność projektów i szybkość renderowania.

Promocja animacji 3D

Mając na uwadze, że nasze produkcje mają przede wszystkim wspierać biznes klienta, mogą oni liczyć na nasze wsparcie w zakresie profesjonalnej publikacji i promocji przygotowanych animacji. Specjalnie powołany do tego zadania zespół Honki Search, zajmuje się:
- prowadzeniem i promocją kanałów na YouTube,
- optymalizacją istniejących kanałów YouTube,
- promocją filmów w wyszukiwarce Google i YouTube,
- reklamą w mediach społecznościowych.

Poza promocją w Internecie wspieramy klientów w tworzeniu interaktywnych stoisk targowych z wykorzystaniem przygotowanych animacji oraz filmów.

Satysfakcja klienta

Badania satysfakcji klienta prowadzimy regularnie po zakończeniu projektu. Bierzmy również udział w badaniu satysfakcji klientów polskich agencji interaktywnych wykonywanych przez KANTAR MILLWARD BROWN na zlecenie MMP. W przypadku projektów dla Küberit kilka lat stałej współpracy i kilkadziesiąt unikatowych animacji to najbardziej rzetelna ocena satysfakcji z naszej pracy.

Zobacz pięć najciekawszych animacji.

Zobacz animację 3D na kanale YouTube

Listwa podłogowa aluminiowa Küberit PPS 4.0. Montaż i zastosowanie.

Profil bazowy PPS 4.0 to unikatowa listwa podłogowa aluminiowa, która pozwala na sprawne łączenie podłóg o różnej wysokości z różnych materiałów. Nową generację profili PPS możemy za pomocą cążków odpowiednio wygiąć i sprawić, że profil można łatwiej zamontować pomiędzy grubsze podłogi, nawet do 18 mm. Jednocześnie profil jest uniwersalny, można go zastosować w większości systemów 2-częściowych Küberit dla podłóg LVT, drewnianych i parkietu.
Wszystkie cechy produktu PPS 4.0 zostały zaprezentowane w animacji w kilku ujęciach. Całość animacji wraz z Intro i Outro trwa 1:47, czyli idealnie, żeby pokazać montaż i nie przynudzać. Od strony graficznej i technicznej zadbaliśmy o wysokiej jakości modele aluminiowych profili, jak i tekstury drewna. Pierwszy raz użyliśmy w animacji cążki, specjalnie do tego projektu wymodelowane.
Dużo ważnych informacji, zbliżeń i detali, aby osobie oglądającej i montującej listwy podłogowe Küberit, nic nie umknęło.

Zobacz animację 3D na kanale YouTube

Listwa dylatacyjna i montaż profilu PPS-Champion XXL Küberit

Listwy dylatacyjne to konieczność w podłogach o dużych powierzchniach. Profile aluminiowe PPS Champion XXL idealnie nadają się do większych przestrzeni typu sklepy wielkopowierzchniowe czy obiekty użyteczności publicznej. Wytrzymała wersja XXL profilu PPS Champion może połączyć parkiet lub podłogi drewniane o wysokości nawet 18 mm.
Animacja prezentuje zastosowanie każdego typu profilu z serii XXL w sklepie z ubraniami. Wybraliśmy odpowiednią fotografię witryny sklepowej i wlecieliśmy z kamerą do pomieszczenia z wieszakami i przebieralniami. Po efektownym pokazie produktów i ich montażu zamknęliśmy animację klamrą, opuszczając sklep z ubraniami przez drzwi. W trakcie filmu poza produktem PPS-Champion XXL zobaczycie wymodelowane przez nas cążki, młotek, dyble, wkręty, wiertarkę i wkrętak.

Zobacz animację 3D na kanale YouTube

Listwa progowa - instrukcja montażu profilu Küberit FCS 718 3 in 1

Jeden profil, trzy różne zastosowania. Taki właśnie jest profil FCS 718. Dzięki klipsom ten sam profil można zamontować w przejściu pomiędzy pomieszczeniami jak również pod ścianą jako zakończenie podłogi. Klipsy czerwone przeznaczone są dla podłóg o różnych wysokościach, zielone dla podłóg o równej wysokości, a szare dla wykończenia podłogi pod ścianą.
Montaż produktów odbywa się w jednym pomieszczeniu, do którego wchodzimy przez drzwi wewnętrzne. Pokazujemy, jak montować, nawiercać i przybijać. W ciągu 3:27 min zobaczycie same konkrety.

Zobacz animację 3D na kanale YouTube

Profile do wykończeń stopni schodowych 870 i 871 EV Küberit

Elastyczne profile do wykończeń stopni schodowych nadają się do podłóg o grubości 2,5-3 mm. Znajdują zastosowanie w każdym typie pomieszczeń. Dzięki dodatkowym elementom pionowym systemu EV każda krawędź stopni schodowych jest gładko i elegancko wykończona, przez co możemy stąpać po nich bosą stopą.
Tym razem przenosimy widzów na basen, czyli miejsce, w którym ludzie chodzą bez butów, a wszystkie elementy podłogi narażone są na wilgoć i wodę. Instalację profili jak zwykle pokazaliśmy w szerszym kontekście, dbając o najmniejsze szczegóły. Klejenie paneli LVT lub płytek ceramicznych to proces skomplikowany dla każdego animatora 3D, ponieważ występują w nim kleje i szpachle płynne. Aby wyglądały realistycznie, mocno się napracowaliśmy. Do potrzeb animacji poza produktami Küberit przygotowaliśmy wyciskacz do silikonu, piłę tarczową, szpachlę, podkład i klej.
Łatwe przycinanie do odpowiedniej długości i prosty montaż profili sprawiają, że oglądając animowaną instrukcję chce się takie profile mieć ☺

Zobacz animację 3D na kanale YouTube

Profil schodowy Küberit 847

Profil 847 to kolejny profil schodowy do zadań specjalnych. Pokaz montażu osadzony jest w kontekście 3 typów schodów. Unikatowa konstrukcja profilu pozwala na montaż na schodach drewnianych, schodach na ramie stalowej jak też schodach betonowych. Wsuwany element maskujący można potraktować jako estetyczną ozdobę, jak również jako miejsce na komunikaty dla użytkowników schodów. Szczególnie jesteśmy zadowoleni z efektownych zbliżeń i zastosowanych wysokiej jakości tekstur drewna. Przycinamy, kleimy, przykręcamy i wsuwamy. Zastosowaliśmy własne modele piły tarczowej, wyciskacza do silikonu, szpachli i różnych typów klei. Dynamicznie i fotorealistycznie.

Kontakt